tenkara prut - první setkání
1.7.2012 Články, Trvalý odkaz
Milý rybáři,
bez zbytečných řečí rovnou k popisu tenkara prutu.
Fotografie jednoho tenkara ptutu jsou k vidění zde http://tenkara.mrk.cz/?cid=4
První dojem
Tenkara prut si nejlépe představíme jako velmi jemný teleskopický bič. Zpravidla je složen z deseti do sebe zapadajících dílů. Nechtěnému vysunutí dílů během přepravy slouží tzv. "stoper" což je zkrátka gumový špunt. Na druhé straně jsou díly zajištěny šroubovacím víčkem, po jehož odšroubování je možné jenotlivé díly vyjmout. Složený prut měří většinou něco kolem 50 cm a je proto velmi skladný. Všechny pruty, se kterými jsem se zatím setkal, jsou vyrobeny z karbonu. V minulosti byl na stavbu prutů používán bambus. Rukojeť je nejčastěji korková nebo u dražších prutů z cedrového dřeva. Prut celkově působí velmi lehkým dojmem a má jemnou akci. Nejvíce asi překvapí (a možná vzbudí i trochu nedůvěry) jemnost posledního dílu, který má zpravidla průměr méně než 1 mm a je tedy nejnáchylnější k poškození. Celkově bych prut charakterizoval jako kombinaci jemnosti lehkého muškařského prutu a délky biče. Nejčastější délky prutů jsou od přibližně od 3.5m do 4.5m. Jsou však i pruty o délce 2.5m nebo 7,5m.
Akce prutu
Různí výrobci používají různá značení akce prutu. Nejvíce používaná a nejsrozumitelnější je klasifikace vyjádřená poměrem dvou čísel. Například akce vyjádřená poměrem 6:4 znamená, že 6 dílů od rukojeti nahoru je tuhých a 4 díly jsou velmi ohebné a jemné. Používané akce jsou 5:5, 6:4, 7:3 a 8:2. Je dobré vědět, že poměr vyjadřuje skutečně jen akci a ne celkovou nosnost prutu. S pruty, které mají jemnější akci (5:5 a 6:4) se nahazuje pomaleji a muška dopadá jemněji a naopak. Jiná značení používají písmena jako "ML" a "LL" pro "medium light" a "light light" a podobně.
Jiná specifika
Na stránkách výrobců je nejčastěji udáváno také následující
- váha (přibližně od 25g do 200g dle délky a kvality provedení)
- průměr těla prutu u rukojeti (většinou od 6mm do 20mm)
- průměr prutu na konci posledního dílu (lehce nad 0.5mm až 1mm)
- počet dílů (vždy kolem 10ti)
- obsah karbonu (téměř vždy kolem 98%)
Lillian
Našince také doslova na první pohled upoutá krátký (většinou sytě barevný) provázek na konci prutu. Ten se japonsky nazývá "lillian" což je něco jako tkanička, provázek nebo stužka. Na celém prutu mám tuto malou část asi nejraději. Po zakoupení prutu musíme na lillian udělat asi ve dvou třetinách jednoduchý uzlík aby bylo za co navazovat šňůru. V Japonsku se tento provázek objevuje i na plaváčkových prutech.
Více k tenkara prutu asi není třeba říkat. Kdo by se chtěl dozvědět více, ať zapátrá v odkazech nebo na Googlu či počká na nějaký můj další článek.
Ptrův zdar!
vítejte na mém blogu
19.6.2012 Články, Trvalý odkaz
Milí rybáři,
vítejte na mém blogu věnovaném japonskému tradičnímu muškaření nazývanému tenkara.
Budu zde pravidelně zveřejňovat články, fotografie a odkazy související s tenkara muškařením.
Doufám že se Vám tento blog bude líbyt a stane se jedním z Vašich oblíbených fleků.
Petrův zdar!